ensl

SloEnduro ranking 2019 – general


 Overall SloEnduro Ranking | Men Ranking | Women Ranking | Junior Ranking | Master 1 Ranking | Master 2 Ranking | Master 3 Ranking | Hobi Ranking | Team 2019 Ranking

kendasuperstage


General category

 

Rnk. Name Team Country Category Kamplc Enduro Black Hole Enduro Total
1 PERŠAK Vid ORBEA ENDURO TEAM SLO MEN 400 400 800
2 FEJER Max TEAM DORRONG AUT MEN 250 300 550
3 MIHALKOVITS Peter RADWELT MK FACTORY RACING AUT MEN 190 135 325
4 RONZON Erwin CMC CYCLING EXPERIENCE ITA MEN 300 300
5 TRAFELLA Max DO-BIKER BRUCK/MUR AUT MEN 170 130 300
6 HUTH Nejc ENERGIJATEAM.COM SLO MEN 125 160 285
7 DUNCAN, Keira PYGA INDUSTRIES ZA MEN 250 250
8 KNAPEC, Martin CTM RACING TEAM SVK MEN 220 220
9 STONIG Matthias AUT MASTER 1 220 220
10 JONSSON, Sharjah ZA MEN 200 200
11 PALUDETTO Roberto TEAM CMC CYCLING EXPERIENCE SLO MEN 200 200
12 TRATNIK BAJC Miha MBK ČRNI VRH SLO MEN 130 66 196
13 SCHLEICHER, Valentin GER JUNIOR 190 190
14 CHARVAT, Matej BANSHEE BIKES | CHARVATBROS CZE MEN 180 180
15 SKANT Gerd RADWELT MK FACTORY RACING AUT MEN 180 180
16 LOMBARDI, Matthew ZA MEN 170 170
17 PINGTZER Peter RDNK RACING AUT MASTER 1 140 27 167
18 DAL PIAN Davide TEAM CMC CYCLING EXPERIENCE ITA MEN 160 160
19 MYSIK, Milan CANNONDALE KUR ENDURO CZE MEN 150 150
20 RAZPET Tadej PEDAL RACING TEAM SLO MEN 150 150
21 SWINDEN, James GBR MASTER 1 140 140
22 MARKIČ Jan ŠKTD AVčE SLO MEN 135 135
23 HOINKIS, Tom FAHRRAD EBERHARDT RACING GER MEN 125 125
24 HUBER Tino TEAM DORRONG AUT MASTER 1 120 120
25 VITKO, Matej BAJKULA RIDERS SVK MASTER 1 120 120
26 KACIN, Davor KAMPLC RACING TEAM SLO MEN 115 115
27 PLESNICAR Riccardo U.C. CAPRIVESI ITA MEN 115 115
28 ADAMI, Maxim NORCO BICYCLES CZ CZE JUNIOR 110 110
29 BRAIDOT Stefano U.C. CAPRIVESI ITA MEN 110 110
30 HEIMEL Paul ASKÖ RADWELT MK FACTORY RACING AUT MASTER 1 48 60 108
31 CAROLLO Daniele AR6 DH TEAM ITA JUNIOR 105 105
32 DRABIK, Peter SVK MASTER 2 105 105
33 FREYNHOFER Marco CYCLE FACTORY BADEN AUT MEN 78 24 102
34 FREUDENBERG Philipp ROFA CINQUANTUNO AUT MEN 100 100
35 JEŽ, Tim KAMPLC RACING TEAM SLO MEN 100 100
36 HOLCL, Blaž SLO HOBI 95 95
37 MAIERHOFER Cri TEAM DORRONG AUT MASTER 2 95 95
38 ČERNIGOJ Aljaž KAMPLC RACING TEAM SLO JUNIOR 42 50 92
39 DREOSSI Michele ASD TEAM GRANZON ITA MEN 90 90
40 LEBL, Martin BANSHEE BIKES | CHARVATBROS CZE MEN 90 90
41 LEBAN Tilen DEŠ FLEŠ SLO MEN 88 88
42 LETH, Frederik DNK MEN 88 88
43 MAYRHOFER Reinhard TEAM DORRONG ENDURO AUT MASTER 2 86 86
44 ROLLASON, Harvey SADDLEBACK GBR JUNIOR 86 86
45 VARNERIN Stefano A.S.D. FEDERCLUB TRST ITA MASTER 1 84 84
46 VOTH, Laurin SCHNEELAUFVEREIN RAVENSBURG GER MEN 84 84
47 DE COL Marco SWITCH TEAM ITA MEN 82 82
48 KOLAR, Michael OKO RACING SVK MEN 82 82
49 POTOČIN Mitja KD HRASTNIK SLO MASTER 1 80 80
50 UCEN, Lukas CTM RACING TEAM SVK MEN 80 80
51 POSA Peter FRO RACING HUN MASTER 1 70 9 79
52 NEUMANN, Marcus GER MASTER 1 78 78
53 FRENK, Petr PROTOCYCLES CZE MASTER 1 76 76
54 ÖRDÖG Dániel ALPINBIKE TEAM ENDURA HUN MASTER 1 76 76
55 FIEDLER, Zdeněk QAYRON FACTORY TEAM CZE JUNIOR 74 74
56 NADALIN Riccardo TECNOBIKE TEAM K2 ITA MEN 74 74
57 CRIGHTON-POLI, Vinicio GBR MEN 72 72
58 DE SABBATA Davide ASD TEAM GRANZON ITA MEN 28 44 72
59 EDER Christoph AUT HOBY 72 72
60 BOULLE, Jason ZA MEN 70 70
61 MAKOWSKI, Michał POL MASTER 1 68 68
62 REMOTO Francesco ASD FUN BIKE ITA MASTER 1 68 68
63 BERGINC Matic RAJD LJUBLJANA SLO MEN 66 66
64 BONA Alessandro MTB CLUB GAERNE ITA JUNIOR 64 64
65 SCHWENK, Robert GER MEN 64 64
66 CENZON Alessandro A.S.D 360 MTB ITA JUNIOR 62 62
67 VOTH, Janik SCHNEELAUFVEREIN RAVENSBURG GER MEN 62 62
68 FELICE Manuel ASD TEAM GRANZON ITA MEN 60 60
69 JAMIESON, Max DT SWISS / GOODYEAR GBR MEN 58 58
70 SCHEIBELHOFER Philipp AUT MEN 58 58
71 GARBUIO Riccardo TEAM CMC CYCLING EXPERIENCE ITA MEN 56 56
72 PETEK, Hannes TRAILPROOF AUT HOBI 56 56
73 FEIEL, Marcus AUT JUNIOR 54 54
74 ZOPPELLI Alessandro SWITCH COMPONENTS TEAM ITA MEN 54 54
75 CORAZZA Imer MTB ZERO ASFALTO ITA MEN 52 52
76 LANG, Marcus GER MASTER 1 52 52
77 TURETTA Mirko BIKE4FUN ASD ITA MEN 50 50
78 DORRONG, Bernd TEAM DORRONG AUT MASTER 1 48 48
79 KULHAVÝ, Radek GAPP SYSTEM – CABTECH MTB RACING TEAM CZE MASTER 1 46 46
80 SAX Christoph AUT JUNIOR 46 46
81 MOČILNIK Jaka ENERGIJATEAM.COM SLO MEN 23 21 44
82 TERLICHER Lorenzo ASD TEAM GRANZON ITA JUNIOR 44 44
83 WINKLER Gabor FRO RACING HUN MASTER 2 14 30 44
84 APREUTESEI Daniel RADLAGER MOUNTAINBIKEVEREIN AUT HOBY 32 11 43
85 MICHÁLEK, Viktor SVK MASTER 1 42 42
86 DINKEL, Luke ZA MEN 40 40
87 TANCIK Jaka ENERGIJATEAM.COM SLO MASTER 1 40 40
88 KRAŠOVEC Tim WOLF RACING TEAM SLO MEN 38 38
89 SAX, Christoph AUT JUNIOR 38 38
90 DRABIK, Oliver CUBE ENDURO TEAM SVK HOBI 36 36
91 GARAVELLO Sebastiano SWITCH TEAM ITA MEN 36 36
92 PROHASKA, Oliver WIENERWALD TRAILS AUT MASTER 1 34 34
93 ŠTRANCAR Primož ORBEA ENDURO TEAM SLO MASTER 2 34 34
94 SANCHEZ, Camilo SUSPENSIONLAB AUT MASTER 1 32 32
95 KUDER Žan MTB TRBOVLJE SLO MEN 1 29 30
96 NEGOVETTI Elia A.S.D. FEDERCLUB TRST ITA MEN 30 30
97 DOBNIG Yana TEAM DORRONG AUT WOMEN 1 28 29
98 FINK Marko ŠKD PANK KURA SLO MASTER 1 29 29
99 NAGODE Grega ENERGIJATEAM.COM SLO MASTER 2 24 4 28
100 PROSEN Marko KAMPLC RACING TEAM SLO MASTER 2 27 27
101 ZEIDLER Walter BIKECLUB GIANT STATTEGG AUT MASTER 2 1 26 27
102 BAČNAR Janko PEDAL RACING TEAM SLO MASTER 1 26 26
103 GAL Lukacs FRO RACING HUN MASTER 1 25 25
104 PAL, Jonas BAY 520545 GER MEN 25 25
105 SCOTT, Darren GBR MASTER 2 23 23
106 ČÍLA, Jiří GIANT CZE MASTER 3 22 22
107 IOB Ruggero SPS TEAM MAGLIA NERA ITA MASTER 2 22 22
108 PERLI Leonardo MTB CLUB GAERNE ITA JUNIOR 21 21
109 BERTOLUTTI, Simone ASD TEAM GRANZON ITA JUNIOR 20 20
110 BREGAR Rok MTB TRBOVLJE SLO MEN 20 20
111 LEVPUŠČEK Peter ŠKTD AVčE SLO MASTER 1 19 19
112 PUJOL, Valls ESP MEN 19 19
113 FLEGO Lorenzo ASD 360 MTB ITA JUNIOR 18 18
114 RÖNNEBERG, Joni BIKESKI.SI FIN HOBI 18 18
115 FRÜHWIRTH Patrick LOOSE RIDERS GRAZ AUT MASTER 1 17 17
116 LAZAR Rok MBK SPORTR.SI SLO JUNIOR 5 12 17
117 TISCHHART, Florian TRAILSURFERS AUT HOBI 17 17
118 SMOLIC Alen BBK TEAM RODEO CRO JUNIOR 16 16
119 WAGNER, Raphael DO-BIKER BRUCK/MUR AUT MEN 16 16
120 GARBELOTTO Daniele ASD X TEAM PIERO BICYA ITA MASTER 2 15 15
121 MEYER, Tobias AUT MEN 15 15
122 STANK, Jakub FLATOUT SVK HOBI 14 14
123 ČÍLA, David GIANT CZE JUNIOR 13 13
124 PELIZZARI Mattia CARISMA TEAM ITA MASTER 1 13 13
125 GLANZ Reiner BIKECLUB GIANT STATTEGG AUT HOBY 12 12
126 ROVEREDO Igor ITA MASTER 1 11 11
127 AUER, Julian UNION VR FAHRRADPROFI.AT AUT HOBI 10 10
128 PININGER Raphaele AUT HOBY 10 10
129 SPRUK Miha CALCIT BIKE TEAM SLO MASTER 1 9 1 10
130 HORVAT Miha DRUšTVO GORSKIH KOLESARJEV POHORJE/TEAM DH VISIT P SLO MEN 3 5 8
131 ROT Patrik PEDAL RACING TEAM SLO MASTER 1 8 8
132 WEGSCHEIDER, Lukas AUT HOBI 8 8
133 JAGGY, Raphael CH MASTER 2 7 7
134 MORETTI Samuele ASD TEAM GRANZON ITA JUNIOR 7 7
135 GRANZER, Philipp AUT HOBI 6 6
136 TESSARI Filippo SWITCH TEAM ITA MEN 6 6
137 HUBER Ludwig MUDDYTEAMBIKERS AUT HOBY 1 3 4
138 LODOLO Giacomo ASD MAGLIA NERA ITA MEN 4 4
139 GRUBER Markus MUDDYTEAMBIKERS AUT MASTER 1 1 2 3
140 BRUS Martin KAMPLC RACING TEAM SLO MASTER 3 1 1 2
141 LENZ Matthias TEAM DORRONG AUT MASTER 2 1 1 2
142 MEIER Bastian AUT HOBY 2 2
143 STADLBERGER Christian RADLAGER MOUNTAINBIKEVEREIN AUT MASTER 2 1 1 2
144 ZAVRŠNIK Karel SLO HOBY 1 1 2
145 BABACEK, Christoph MUDDYTEAMBIKERS AUT HOBI 1 1
146 BAIUTTI Daniela 3 STARS ITA WOMEN 1 1
147 BALDI Manuel ASD TEAM TODESCO ITA MEN 1 1
148 BATTISTELLA Stefano BIKE4FUN ASD ITA MASTER 3 1 1
149 BAVDAŽ Rok KK ČRN TRN SLO JUNIOR 1 1
150 BELINGAR Branko ŠKTD AVčE SLO MASTER 2 1 1
151 BELTRAME Timoteo ASD TEAM GRANZON ITA JUNIOR 1 1
152 BETTIO Matteo TEAM LASALAMACCHINE ITA MASTER 1 1 1
153 BJÖRKMAN, Josefine TREK SWEDEN SWE WOMEN 1 1
154 BLAHA, Stephan GER MASTER 1 1 1
155 BONETTI Stefania LPT RACE TEAM ITA WOMEN 1 1
156 BORTOLIN Andrea TEAM CMC CYCLING EXPERIENCE ITA MASTER 1 1 1
157 BOŠNIK, Peter AUT HOBI 1 1
158 BOŽIČ Jure RAJD LJUBLJANA SLO MASTER 1 1 1
159 BOŽNAR Maks PEDAL RACING TEAM SLO JUNIOR 1 1
160 BRADAČ Andraž ŠKD PANK KURA SLO MEN 1 1
161 BREITENECKER, Thomas MUDDYTEAMBIKERS AUT HOBI 1 1
162 BRITTANNICO Rosario Giancarlo DANIELI 1914 CYCLING TEAM ITA MASTER 1 1 1
163 BRODNIK Aleš SLO HOBY 1 1
164 BUSATTO Thomas ASD AR6 DH TEAM ITA MEN 1 1
165 BUSCHBACHER, Tobias GER HOBI 1 1
166 BUSINELLI Matteo LPT RACE TEAM ITA MEN 1 1
167 CARRINGTON, James NZL HOBI 1 1
168 CECCATO  Alex AR6DH TEAM ITA MASTER 1 1 1
169 CHIARATO Edoardo KM261 ITA MASTER 1 1 1
170 CHIARATO Filippo KM 261 ITA MASTER 2 1 1
171 COLUCCI Lorenzo TEAM LASALAMACCHINE ITA JUNIOR 1 1
172 COS Eli ASD TEAM GRANZON ITA WOMEN 1 1
173 ČELIČ Tone KD ZVERINICE SLO MASTER 1 1 1
174 DECKER, Simon GER HOBI 1 1
175 DELINER Maximilian BOOZE RIDERS GLOBAL DEFIANCE AUT HOBY 1 1
176 DON Michele BIKE 4 FUN ASD ITA MASTER 2 1 1
177 DORIGATTI Marco BIKE4FUN ASD ITA MASTER 2 1 1
178 DREOSSI Francesco ASD TEAM GRANZON ITA JUNIOR 1 1
179 DURI Enrico ASD MAGLIA NERA ITA MASTER 1 1 1
180 EBERHARD Sabrina AUT WOMEN 1 1
181 ECKERT Alexandra BHZ AUT WOMEN 1 1
182 FABBRO Marco ASD MAGLIA NERA ITA MASTER 3 1 1
183 FABRISSIN Renato DANIELI 1914 CYCLING TEAM ITA MASTER 3 1 1
184 FAVRETTO Matteo MTB CLUB GAERNE ITA MEN 1 1
185 FISCHER, Matthias AUT HOBI 1 1
186 FORGIARINI Daniele ASD MAGLIA NERA ITA MASTER 1 1 1
187 FREINHOFER Roman AUT HOBY 1 1
188 FURLANI Filip KK ČRN TRN SLO JUNIOR 1 1
189 GALIČ Jan ENERGIJATEAM.COM SLO MEN 1 1
190 GASPARELLA Giacomo AR6 DH TEAM ITA MASTER 2 1 1
191 GASPARINETTI Fabrizio BIKE4FUN ASD ITA MASTER 2 1 1
192 GASPAROTTO Lara TECNOBIKE TEAM K2 ITA WOMEN 1 1
193 GODORA, Pavol SVK MASTER 1 1 1
194 GRASSER Nico WEEKEND WARRIORS CARINTHIA AUT HOBY 1 1
195 GREBNER, Dieter SQ.2RADCHAOTEN.COM AUT MASTER 2 1 1
196 GRITSCH Michael WEEKENED WARRIORS CARINTHIA AUT HOBY 1 1
197 HENSE-LINTSCHNIG, Philipp AUT HOBI 1 1
198 HIRZBERGER Wendelin AUT HOBY 1 1
199 HOLLERER, Helmuth RADLAGER MOUNTAINBIKEVEREIN AUT HOBI 1 1
200 HORVAT Špela BEFLY WORLD TEAM SLO WOMEN 1 1
201 HRISTOV, Hristo AUT MASTER 2 1 1
202 HUBER, Philipp RADLAGER MOUNTAINBIKEVEREIN AUT HOBI 1 1
203 ISKRA, Nikodem POL HOBI 1 1
204 JERAK Matej ENERGIJATEAM.COM SLO JUNIOR 1 1
205 KALTHAUS Ruth LOOSE RIDERS GRAZ AUT WOMEN 1 1
206 KANIK, Przemyslaw POL HOBI 1 1
207 KOGLBAUER Christoph MUDDYTEAMBIKERS AUT HOBY 1 1
208 KOKOLE Jakob SLO HOBY 1 1
209 KOTNIK Kristjan KD ZVERINICE SLO MEN 1 1
210 KRAJNC žiga SLO HOBY 1 1
211 KRISCHE Lukas AUT MASTER 1 1 1
212 LANGER, Markus AUT HOBI 1 1
213 LAZZARONI  Jurij TEAM FRIULI SANVITESE ITA MASTER 1 1 1
214 LEEB Lisa AUT WOMEN 1 1
215 LODOLO Marco ASD MAGLIA NERA MASTER 2 1 1
216 MADERBACHER Andreas REDNECK RIDERS MTB-VEREIN AUT MASTER 1 1 1
217 MAIER Lukas RC BIKESPEAK AUT JUNIOR 1 1
218 MALISAN Mirko GRUPPO BASTIONI BIKE ITA MEN 1 1
219 MENON Enrico WILD PURCIT ASD ITA MEN 1 1
220 MODRIJAN Jan RAJD LJUBLJANA SLO JUNIOR 1 1
221 MORETTI Stefano ASD TEAM GRANZON ITA MASTER 3 1 1
222 MOTTES Marco ASD MAGLIA NERA ITA MASTER 2 1 1
223 NEGOVETTI Stefano A.S.D. FEDERCLUB TRST ITA MASTER 3 1 1
224 NICOLETTO Edoardo TEAM LASALAMACCHINE ITA MASTER 2 1 1
225 NORDIO Michele TEAM LASALAMACCHINE ITA MASTER 3 1 1
226 NOSEDA, Marton FRO RACING HUN MEN 1 1
227 OSBERG, Viktor GöTEBORGS STIGCYKLISTER SWE MEN 1 1
228 OSMANOVIĆ Sebastian BK TNT PAZIN CRO MEN 1 1
229 PADOVAN Andrea SWITCH TEAM ITA MASTER 1 1 1
230 PADOVAN Marco SWITCH TEAM ITA MEN 1 1
231 PAMPAGNIN Luca BIKE4FUN ASD ITA MASTER 3 1 1
232 PANGERC Kristjan KAMPLC RACING TEAM SLO HOBY 1 1
233 PAPAGEORGIOU, Vasileios GER MASTER 1 1 1
234 PAVŠIČ Blaž ZAKONCTEDNA SLO HOBY 1 1
235 PEČAN Žiga RAJD LJUBLJANA SLO JUNIOR 1 1
236 PERŠE, Tina CALCIT BIKE TEAM SLO WOMEN 1 1
237 PINTUS William DANGER ZONE ASD ITA MEN 1 1
238 PIVA Gianluca HURRICANE VELOCE CLUB BORGO ITA MASTER 1 1 1
239 PODLIPNIK Enej RAJD LJUBLJANA SLO JUNIOR 1 1
240 PREUSSER, Magdalena GER WOMEN 1 1
241 RANK, Maria TSV NIEDERSTAUFEN GER WOMEN 1 1
242 REMOTO Claudio ASD FUN BIKE ITA MASTER 3 1 1
243 RONZON Olesia TEAM CMC CYCLING EXPERIENCE ITA WOMEN 1 1
244 RUTAR Tjaša RAJD LJUBLJANA SLO WOMEN 1 1
245 SABADIN Pietro BBK TEAM RODEO CRO MASTER 1 1 1
246 SACCO Marco ASD TEAM GRANZON ITA JUNIOR 1 1
247 SAX Stefan AUT HOBY 1 1
248 SCHAUFLER, Christoph AUT HOBI 1 1
249 SCHILDBECK, Sascha CYCLE FACTORY RACING AUT MEN 1 1
250 SCHLIBECK Sasha AUT MEN 1 1
251 SEFFER, Judit MEDITECH SK HUN WOMEN 1 1
252 SELBENBACHER Christian AUT HOBY 1 1
253 SOMOGHY Tamás FRO RACING HUN MASTER 2 1 1
254 STAUFER Michael MUDDYTEAMBIKERS AUT MASTER 2 1 1
255 STEINER, Christoph AUT HOBI 1 1
256 STIEBELLEHNER, Christian RADSPORT LIETZ AUT HOBI 1 1
257 STIRPE Massimo 3 STARS ITA MASTER 3 1 1
258 STÖCKL, Johannes AUT HOBI 1 1
259 STOESSER, Marc BIKESPORT SASBACHWALDEN GER MASTER 2 1 1
260 STROHMAYER Michael AUT MASTER 3 1 1
261 SUŠANJ Bojan BBK TEAM RODEO CRO MEN 1 1
262 ŠPANJOL Luka ADRENALINA MTB TEAM CRO MASTER 1 1 1
263 ŠULIGOJ Klemen MTB ŽELEZNIKI SLO HOBY 1 1
264 TAGLIAPIETRA Claudio CMC CYCLING ITA MASTER 2 1 1
265 TANDIN Davide ASD X TEAM PIERO BICYA ITA MEN 1 1
266 TOCCHET Francesco ITA HOBY 1 1
267 TOLLARDO Neil A.S.D TEAM DAMA CYCLING ITA MASTER 1 1 1
268 TORTORA Martino ITA MASTER 3 1 1
269 TRENTIN Massimiliano TEAM LASALAMACCHINE ITA MASTER 2 1 1
270 UCMAN Nejc SLO HOBY 1 1
271 VLAH Antonio BBK TEAM RODEO CRO JUNIOR 1 1
272 VORWALDER Philipp AUT HOBY 1 1
273 VRBNJAK Blaž KD HRASTNIK SLO MASTER 1 1 1
274 VUKAS POPOVIĆ Patrik BBK TEAM RODEO CRO MEN 1 1
275 WAGNER, Andreas RC BIKEFEELING DOWNRIDERS LINZ SLO MEN 1 1
276 ZALETELJ Luka KD ZVERINICE SLO MEN 1 1
277 ZAMAN Jost MTB ZELEZNIKI SLO HOBY 1 1
278 ZARA Massimo ITA MASTER 2 1 1
279 ZECCHINI Alessandro HURRICANE VELOCE CLUB BORGO ITA MEN 1 1
280 ZILLE Fabio ACIDO LATTICO TEAM ITA MASTER 1 1 1
281 ZORTEA Carlo TEAM CMC CYCLING EXPERIENCE ITA MASTER 3 1 1
282 ZUBE Marcel RADLAGER MOUNTAINBIKEVEREIN AUT HOBY 1 1
283 ZULIAN Francesco AR6DHTEAM ITA MASTER 2 1 1
284 ZUPAN, Matija EKOBRLOG SLO HOBI 1 1