ensl

Pravilnik 2025

(Delovna verzija)

 

5 ENDURO

89. člen (SloEnduro)

Slovenski pokal v enduru je poimenovan SloEnduro. Ima svojo celostno grafično podobo in svoje sponzorje. Organizatorji, vključeni v pokal, so zavezani spoštovati določila tega pravilnika in sklepe, sprejete s strani KZS – OGK v zvezi z obveznostmi do KZS oz. pokala SloEnduro.

OGK vodi slovenski pokal v disciplini enduro preko koordinatorja.

90. člen (participacija)

Kotizacija za udeležbo v seriji SloEnduro znaša za organizatorja prireditve 1000 EUR.

91. člen (gostovanje SloEnduro v tujini)

Pravila na tekmovanjih serije SloEnduro se lahko spremenijo na tekmovanjih v tujini (Italija, Hrvaška, Avstrija, Madžarska …), kjer se lahko pravila razlikujejo (zlasti v zahtevani zaščitni opremi tekmovalca). V tem primeru se upošteva pravila organizatorja iz države, kjer SloEnduro gostuje. Točna pravila in pogoji tekmovanja se navajajo v razpisu tekmovanja, ki ga pripravi organizator.

KATEGORIJE, STARTNINE IN PRIJAVE

Screenshot 2025-04-12 at 13.48.40 Screenshot 2025-04-12 at 13.48.54

Nelicencirani tekmovalci lahko tekmujejo v kategorijah pod 13 dečki, pod 13 deklice, 4Fun moški in 4Fun ženske ter kategorijah e-bike moški in e-bike ženske. V vsakem primeru mora tekmovalec pridobiti enodnevno licenco.

93. člen
(kategoriji pod 13 dečki in pod 13 deklice)

Udeležence v kategorijah pod 13 dečki in pod 13 deklice, ki nimajo opravljenega kolesarskega izpita, morajo na transferjih spremljati starši, skrbniki, od njih pooblaščene osebe ali trener.

Na progi hitrostne preizkušnje lahko tekmovalce v kategorijah pod 13 spremljajo izključno trenerji oziroma predstavniki, ki jih določijo njihovi klubi. Spremljevalci na hitrostnih preizkušnjah morajo imeti tekmovalno licenco ali licenco za strokovno osebje (trener, vodnik). Spremljevalci morajo imeti na kolesu nameščeno tablico »ekipa«.

94. člen (kategorija e-bike)

Tekmovanje se odvija na istih progah kot tekmovanje na dolgi trasi, vendar organizator na vsaj enem transferju poskrbi za »power etapo«.

Časovnica je enaka kot za druge kategorije na dolgi trasi.

95. člen (startnine)

Startnina za kategorije na daljši trasi znaša 45 EUR.

Startnina za kategoriji mlajši mladinci in mlajše mladinke znaša 28 EUR.

Startnina za tekmovalce kategorij pod 15 in 4fun znaša 26 EUR.

Startnina za tekmovalce kategorij pod 13 znaša 20 EUR.

Vsi zneski startnin so navedeni v bruto zneskih, torej je to končni znesek z vsemi vštetimi dajatvami, kot so takse, DDV in drugo, ki jih mora plačati določen klub.

Nelicencirani tekmovalci so za potrebe zavarovanja obvezani pridobiti enodnevno licenco KZS. Startnina zajema tudi morebitne prevoze tekmovalcev na start etap na dan tekmovanja.

96. člen (prijave)

Vse informacije glede predprijav se objavi v razpisu in na spletni strani pokala SloEnduro.

Prijave potekajo preko prijavim.se.

Prijava je veljavna, ko je plačana startnina preko sistema prijavim.se. Naknadne prijave niso mogoče.

Odjave tekmovalcev so mogoče, rok za odjavo pa določi organizator v razpisu.

Zbiranje prijav se zaključi najpozneje v ponedeljek do 12.00. Plačilo štartnine mora biti prejeto najpozneje do torka do 24.00.

TEKMOVALIŠČE

97. člen (ureditev tekmovališča)

Tekmovalna proga mora biti od petka teden dni pred tekmovanjem fizično zaprta. Na startih etap morajo biti nameščena obvestila o prepovedi vožnje za tekmovalce pokala SloEnduro.

Tehnični delegat skupaj z odgovornim za proge pregleda traso v torek. Proge morajo biti takrat očiščene, zavarovane, če je to potrebno. Vozni koridor mora biti pregleden. Če tehnični delegat ugotovi, da stanje ni zadovoljivo, določi dve osebi, ki proti plačilu na strošek organizatorja odpravita pomanjkljivosti in pomagata označiti progo s trakovi.

Vse proge morajo biti pripravljene na tekmovanje najpozneje do petka do 12.00, ko jih tehnični delegat pregleda še enkrat.

Trase etap morajo biti jasno označene s trakovi.
Vzponi oziroma transferji do startov etap morajo biti jasno označeni z usmerjevalnimi tablami.

Prostor za tekmovalce (parkirišče, prostor za avtodome, pralnica koles …) naj bo v bližini osrednjega prireditvenega prostora.

Razglasna deska z urnikom tekmovanja, pomembnimi objavami in dokumenti tekmovanja (startne liste, vrstni redi) mora biti na vidnem mestu, najbolje blizu prijavne službe.

98. člen (dolžina trase)

Dolžino trase določa višinska razlika:

  • trasa pod 13: najmanj 300 in največ 350 v. m. na dan;
  • trasa pod 15 in 4Fun: najmanj 600 in največ 700 v. m. na dan;
  • trasa pod 17: najmanj 800 in največ 900 v. m. na dan;
  • dolga trasa: 1200 v. m. ali več na dan.Glede na zahtevnost trase lahko tehnični delegat določi, da mlajše mladinke nastopajo na trasi pod 15, tekmovalci v kategoriji masters 3 pa na trasi pod 17. Startnina ostane enaka.

STARTNE ŠTEVILKE IN VRSTNI RED TEKMOVALCEV

99. člen (startne številke)

Startne številke priskrbi koordinator pokala. Organizator je dolžan koordinatorju priskrbeti za tisk ustrezne logotipe sponzorjev 30 dni pred tekmovanjem. Stroške izdelave novih številk krije organizator (plačilo organizatorja neposredno dobavitelju).

Prepovedano je kakršno koli rezanje in prepogibanje startnih številk.

100. člen
(vrstni red tekmovalcev)

Startne številke za pokalne dirke SloEnduro in državno prvenstvo se podeljujejo glede na vrstni red absolutnega točkovanja SloEnduro po zadnjem tekmovanju. Ob tem se upošteva tudi končni seštevek predhodne sezone, ki je enakovreden točkovnemu izkupičku na enem tekmovanju SloEnduro (1. mesto 400 točk, 2. mesto 300 točk, 3. mesto 250 točk itd.). Tako so delno »zaščiteni« tekmovalci, ki so nastopali v predhodni sezoni, a so izpustili uvodno tekmovanje ali dva v novi sezoni.

Na prvi dirki sezone velja končni vrstni red serije SloEnduro iz prejšnje sezone.

Ženske se razvrsti glede na vrstni red absolutnega ženskega točkovanja SloEnduro po zadnjem tekmovanju in se jim dodeli startne številke skupaj.

Zaporedno številko, po kateri sledijo starti žensk, določi organizator. Ta številka ne sme biti pred številko 20 in ne sme biti na koncu vrstnega reda.

Po startu zadnje ženske sledi pred startom naslednjega tekmovalca premor, dolg 3 minute.

Vsak organizator ima na voljo 10 startnih mest za VIP tekmovalce, ki jih lahko podeli posameznim tekmovalcem po svojem izboru. Izbor potrdi koordinator serije SloEnduro pred zaključkom predprijav.

Startna lista za daljšo traso se oblikuje in sestavi po naslednjem vrstnem redu:

  • 1–20: po vrstnem redu absolutnega točkovanja SloEnduro;
  • 21–30: rezervirana mesta za »VIP« tekmovalce;
  • ostali tekmovalci na lestvici SloEnduro, med katerimi se naredi interval za kategorijo ženske;
  • tekmovalci brez točk SloEnduro po predprijavah.Na startno listo se tekmovalce razvrsti v obratnem vrstnem redu, torej tako, da je tekmovalec s startno številko 1 na koncu.Organizator v razpisu določi, ali kategorije na trasi pod 13 in kratki trasi startajo pred kategorijami za dolgo traso ali za njimi.Vrstni red kategorij na kratki trasi je:
    • 4Fun ženske,
    • 4Fun moški,
    • pod 15 deklice,
    • pod 15 dečki,
    • mlajše mladinke,
    • mlajši mladinci.

101. člen (VIP tekmovalci)

Seznam VIP tekmovalcev je izdelan na podlagi prijave in upoštevanja rezultatov v tekoči in minuli sezoni v tekmovanjih pod okriljem UCI (npr. spust, kros, eliminator), dirkah UCI Enduro World Series (in lestvicah UCI Enduro World Series) ter dirkah pod okriljem nacionalnih zvez. Številke so VIP tekmovalcem podeljene glede na zaporedno številko prijave.

POTEK TEKMOVANJA

102. člen (urnik tekmovanja)

Praviloma se trase tekmovanja objavi popoldne dva dni pred glavnim delom tekmovanja, a dokončno to določa razpis, za vsako tekmovanje posebej. Točen tekmovalni urnik se objavi najpozneje v petek.

Tekmovanje SloEnduro je sestavljeno iz obveznega treninga (sobota) in dirke (nedelja). Primer urnika:

Screenshot 2025-04-12 at 13.56.19

Vsak tekmovalec najkasneje pred začetkom prve hitrostne preizkušnje prejme nalepko s časovnico po spodaj navedenem vzoru:

Screenshot 2025-04-12 at 13.57.23

103. člen (trening)

Trening je obvezen za vse kategorije, za kategoriji 4Fun pa je priporočljiv.

Trening na etapah je dovoljen le v času uradnega treninga. Organizator je dolžan zapreti trase etap 3 dni pred tekmovanjem.

Uradni trening je dovoljen izključno na lastni pogon. Izjema je kategorija e-bike, če je razpisana.

Prepovedan je prevoz z motoriziranimi vozili.

Pomoč žičnice in organizirani prevozi na treningih so dovoljeni le s strani organizatorja.

Startna številka mora biti nameščena na kolo ves čas treninga, sicer dostop do trase ni dovoljen.

Na posamezni etapi je dovoljeno ponavljanje določenih odsekov, ni pa dovoljeno dvakrat odpeljati celotne etape.

Tekmovalce, ki na treningu ne spoštujejo pravil, določenih z razpisom tekmovanja, se lahko diskvalificira pred, med ali po tekmovanju ali kaznuje s časovnim pribitkom ali odvzemom določenega števila točk oz. kaznuje, kot to določa razpis. Kazen lahko izvrši le sodnik. Organizator je dolžan pravila glede treningov opredeliti v razpisu, a so dan pred začetkom tekmovanja (treninga) še mogoče spremembe. Organizator ta pravila objavi na razglasni deski na prizorišču in na družbenih omrežjih.

Cilja teh določil sta omogočiti čim bolj poštene pogoje za tekmovalce in spodbuda k druženju na treningih. Zato so končna pravila treningov določena za vsako tekmovanje posebej, saj se pogoji spreminjajo od prizorišča do prizorišča.

104. člen (časovni pribitki)

Časovne pribitke lahko dodeli izključno sodnik:
Zamuda tekmovalca glede na časovnico se kaznuje s pribitkom 30 sekund.
Menjavo dela kolesa (okvirja, dela okvirja, vilic ali obročnikov) se kaznuje s pribitkom 2 minut.

OPREMA TEKMOVALCEV

105. člen (kolo)

Med tekmovanjem ni dovoljeno menjati okvirja ali delov okvirja, vzmetnih vilic in obročnikov. Ob prijavi lahko vsak tekmovalec prejme nalepke, ki jih nalepi na okvir in napere obeh obročnikov. Tekmovalčeva dolžnost je, da poskrbi, da so te nalepke do konca tekmovanja prilepljene na vidnem mestu. Če sodnik ugotovi, da tekmovalec na kolesu nima nalepk, sledi časovni pribitek 2 minut.

106. člen
(zaščitna oprema tekmovalca)

Na etapah je na treningu in dirki obvezna uporaba integralne »full face« čelade, pravilno nameščenih ščitnikov za kolena in dolgih rokavic. Priporočljiva je uporaba ščitnika za hrbet (želve) in ščitnikov za komolce.

Za kategorije pod 13, pod 15 ter mlajši mladinci in mlajše mladinke sta obvezna zaščita za hrbet ali nahrbtnik z ojačenim hrbtiščem!

Na transferjih lahko tekmovalci vozijo z odprto čelado in brez ščitnikov.

RAZGLASITVE REZULTATOV IN NAGRADE

107. člen (razglasitve rezultatov)

Na podelitvi se razglasi najboljše tri v vsaki kategoriji in prvih pet v skupni kategoriji (absolutno). Podelitve ni za kategorijo 4Fun.

Udeležba na podelitvi je obvezna za najboljše tri v kategoriji in najboljših pet v absolutni kategoriji. Tekmovalci morajo biti na podelitvi oblečeni v tekmovalna oblačila, vsaj zgornji del.

Na podelitveni oder lahko prvouvrščeni pripeljejo tudi kolo.

108. člen (nagrade)

Prvim trem v vsaki kategoriji se podeli pokal ali drugo trofejo (trak medalje naj ne bo v barvah slovenske zastave).

Nagradni sklad znaša najmanj 950 EUR. Za prvih pet v spodaj navedenih kategorijah mora biti izplačan v denarju in ne praktični nagradi.

Screenshot 2025-04-12 at 13.57.56

Če na tekmovanju nastopa manj kot 10 tekmovalcev ali tekmovalk, se zneski nagrad razpolovijo. Primer: če štartajo štirje moški absolutno, prejme zmagovalec 100 evrov, drugouvrščeni 60 EUR, tretjeuvrščeni 40 EUR, četrtouvrščeni 25 EUR in petouvrščeni 12,50 EUR.

TOČKOVANJE

109. člen (točkovanje tekmovalcev)

Za pripravo rezultatov je takoj po zaključku tekmovanja zadolžena časomerilna ekipa. Točkovanje pripravi prijavim.se.

Točke prejmejo vsi tekmovalci, ne glede na državljanstvo. Če sta tekmovalca izenačena, dobita enako število točk.

Točkuje se posamezne kategorije (razen kategorij 4Fun) in absolutno moško kategorijo. Vsak tekmovalec na dolgi progi je tako uvrščen v absolutni razvrstitvi in razvrstitvi kategorije.

Točkovanje poteka po točkovalni tabeli. Tekmovalci, uvrščeni od 51. do 80. mesta prejmejo z vsakim mestom po eno točko manj, tako da 52. prejme 29 točk, uvrstitev na 80. mesto pa prinaša eno točko.

Screenshot 2025-04-12 at 13.59.11

V primeru, da imata dva tekmovalca v končni razvrstitvi enako število točk, zasede višje mesto v skupnem točkovanju tisti, ki je bil na zadnjem (finalnem) tekmovanju uvrščen višje. Če sta oba tekmovalca brez točk na finalni dirki, odloča boljši rezultat s predzadnje dirke in tako nazaj.

Štejejo vsa tekmovanja, tudi državno prvenstvo, brez črtanja rezultatov.

110. člen (točkovanje ekip)

Za potrebe točkovanja ekip se vodi razvrstitve v kategorijah:

  • pod 15 dečki: seštevek točk najboljših 3 tekmovalcev posamezne ekipe;
  • pod 15 deklice: seštevek točk najboljših 3 tekmovalk posamezne ekipe;
  • mlajši mladinci: seštevek točk najboljših 3 tekmovalcev posamezne ekipe;
  • mlajše mladinke: seštevek točk najboljših 3 tekmovalk posamezne ekipe;
  • absolutno moški (mladinci, člani, amaterji, veterani): seštevek točk najboljših 6 tekmovalcevekipe;
  • absolutno ženske: seštevek točk najboljših 6 tekmovalk ekipe.Štejejo vsa tekmovanja, tudi državno prvenstvo, brez črtanja rezultatov.V primeru, da imata dva kluba v končni razvrstitvi enako število točk, zasede višje mesto v skupnem točkovanju klub, ki je na zadnjem (finalnem) tekmovanju zbral več točk. Če sta oba kluba osvojila enako število točk na finalni dirki, odloča boljši rezultat s predzadnje dirke in tako naprej.

FAIR PLAY

111. člen (sodelovanje med udeleženci)

Narava enduro tekmovanja zahteva veliko mero sodelovanja med udeleženci, posebej ob poškodbah pri padcih.

Če tekmovalec dohiti sotekmovalca, ki je bil udeležen v padec, se mora prepričati, da je z njim vse v redu in mu po potrebi pomagati. Če se izkaže, da tekmovalec ni nudil pomoči sotekmovalcu, ko jo je ta potreboval, se ga lahko kaznuje z diskvalifikacijo.

Če tekmovalec prekine tekmovanje zaradi pomoči sotekmovalcu, se mu na hitrostni preizkušnji zabeleži čas, ki ga je dosegel tekmovalec, uvrščen na mesto njegove povprečne uvrstitve (zaokrožene navzdol) v etapah. Na primer: tekmovalec je dosegel 2., 5. in 7. mesto v prvi, drugi in četrti etapi. V tretji se je ustavil za pomoč ponesrečenemu tekmovalcu in tako žrtvoval svojo uvrstitev. Njegova povprečna uvrstitev na tekmovanju (2 + 5 + 7, deljeno s 3) je 4,67, torej se mu upošteva enak čas, kot ga je v tretji etapi dosegel tekmovalec na 4. mestu.

Tekmovalcu, ki je prekinil svoje tekmovanje zaradi pomoči ponesrečenemu sotekmovalcu, se tudi ne upošteva pribitka časa ob zamudi na vsak naslednji štart.

Pravila iz naslova fair playa se ne nanašajo na tehnične težave tekmovalcev s kolesi in opremo. Upravičenost vseh oprostitev iz naslova fair play ugotavlja sodnik tekmovanja skupaj z organizatorjem in tehničnim delegatom.

Tekmovalci morajo skrbeti za poštene pogoje vseh udeležencev. Če opazijo tekmovalca, ki ne upošteva pravil (ne nosi čelade na transferju, krajša progo, menja dele kolesa), ga morajo na to opozoriti in razložiti, da takšno početje ni pošteno do sotekmovalcev, ki se držijo pravil.

Počasnejši tekmovalci morajo omogočiti prehitevanje hitrejšim tekmovalcem, ki startajo za njimi.

SANKCIJE

112. člen

Vse kršitve iz naslova pravilnika KZS za tekmovanja v enduru se rešujejo na kraju samem, za odločitve pa so pristojni organizator, tehnični delegat ali sodnik tekmovanja.

Ne glede na določbo v prejšnjem odstavku je lahko ob določenih kršitvah pravil, dokazanih pozneje (npr. krajšanje proge, vidno na video posnetku), tekmovalec kaznovan tudi po tekmovanju. Ugotovljene nepravilnosti se sankcionirajo v skladu s sprejetim Pravilnikom o sankcioniranju nepravilnosti.