Rnk. First Name Name Team Category Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Prologue Total Time
1 Kristijan Medvešček KK Črn trn / Blackthorn GT ELITE 0:04:36 0:04:05 0:04:31 0:04:06 0:03:14 0:01:08 0:21:40
2 Peter Mlinar KK Črn trn / Blackthorn GT ELITE 0:04:35 0:04:13 0:04:35 0:04:09 0:03:12 0:01:04 0:21:48
3 Nejc Rutar Rajd Trek / Unior Tools Team ELITE 0:04:34 0:04:17 0:04:30 0:04:08 0:03:12 0:01:08 0:21:49
4 Primož Štrancar ORBEA GEAX MASTER 2 0:04:41 0:04:20 0:04:43 0:04:18 0:03:23 0:01:09 0:22:34
5 Andrej Bratina nelicenciran ELITE 0:04:52 0:04:17 0:04:45 0:04:15 0:03:19 0:01:09 0:22:37
6 Janez Jamnik KK RAVNE MASTER 2 0:04:48 0:04:18 0:04:45 0:04:21 0:03:18 0:01:11 0:22:41
7 Robert Kordež ORBEA GEAX MASTER 1 0:04:52 0:04:20 0:04:42 0:04:22 0:03:19 0:01:08 0:22:43
7 Sebastjan Stres KAMPLC RACING TEAM MASTER 1 0:04:45 0:04:21 0:04:45 0:04:21 0:03:22 0:01:09 0:22:43
9 Tadej Razpet PEDAL RACING TEAM ELITE 0:04:43 0:04:38 0:04:43 0:04:18 0:03:18 0:01:07 0:22:47
10 Jan Štucin PEDAL RACING TEAM JUNIOR 0:04:48 0:04:23 0:04:42 0:04:21 0:03:24 0:01:11 0:22:49
11 Stefano Braidot UC Caprivesi ELITE 0:04:52 0:04:41 0:04:51 0:04:32 0:03:21 0:01:09 0:23:26
12 Davor Kacin PEDAL RACING TEAM ELITE 0:05:00 0:04:26 0:04:53 0:04:42 0:03:32 0:01:09 0:23:42
13 Nejc Huth ENERGIJATEAM.COM ELITE 0:04:59 0:04:34 0:04:55 0:04:29 0:03:29 0:01:17 0:23:43
14 Anze Boben ENERGIJATEAM.COM MASTER 1 0:04:57 0:04:33 0:04:53 0:04:37 0:03:32 0:01:18 0:23:50
15 Grega Žvan ORBEA GEAX JUNIOR 0:05:00 0:04:34 0:04:57 0:04:33 0:03:35 0:01:16 0:23:55
16 Nejc Černilogar KK Črn trn ELITE 0:05:03 0:04:32 0:04:59 0:04:34 0:03:35 0:01:15 0:23:58
17 Klemen Markuš ENERGIJATEAM.COM ELITE 0:05:03 0:04:41 0:04:55 0:04:36 0:03:30 0:01:16 0:24:01
18 Rainer Sendlinger RSV Garching/Bikestore.cc MASTER 1 0:05:04 0:04:33 0:05:02 0:04:35 0:03:35 0:01:14 0:24:03
19 Valter Krajnik ORBEA GEAX ELITE 0:05:00 0:04:42 0:04:57 0:04:29 0:03:43 0:01:15 0:24:06
20 Frano Liović KK Jastrebarsko ELITE 0:04:59 0:04:50 0:04:59 0:04:44 0:03:28 0:01:13 0:24:13
21 Jaka Tancik ENERGIJATEAM.COM MASTER 1 0:05:10 0:04:29 0:05:13 0:04:31 0:03:45 0:01:09 0:24:17
22 Berislav Topol BBK Šišmiš Samobor ELITE 0:05:10 0:04:43 0:05:02 0:04:37 0:03:36 0:01:14 0:24:22
23 Ciril Zupan ENERGIJATEAM.COM JUNIOR 0:05:08 0:04:46 0:05:03 0:04:39 0:03:32 0:01:18 0:24:26
24 Veno Vrbanović nelicenciran ELITE 0:05:10 0:04:44 0:05:06 0:04:44 0:03:32 0:01:14 0:24:30
25 Andrea Đurđević BBK Grožnjan ELITE 0:05:09 0:04:47 0:05:01 0:04:45 0:03:45 0:01:14 0:24:41
26 Primož Gams ORBEA GEAX ELITE 0:05:15 0:04:44 0:05:07 0:04:45 0:03:43 0:01:15 0:24:49
27 Rok Kresnik ELITE 0:05:16 0:04:45 0:05:11 0:04:45 0:03:36 0:01:18 0:24:51
28 Marko Prosen KAMPLC RACING TEAM MASTER 1 0:05:15 0:04:54 0:05:05 0:04:47 0:03:40 0:01:15 0:24:56
29 Manuel Albanese 3 STARS MASTER 1 0:05:14 0:04:50 0:05:17 0:04:52 0:03:39 0:01:18 0:25:10
30 Mitja Černe DEŠ FLEŠ MASTER 1 0:05:23 0:04:55 0:05:20 0:04:51 0:03:41 0:01:16 0:25:26
31 Saša Dundović BK Opatija-2010 MASTER 1 0:05:21 0:05:01 0:05:16 0:04:52 0:03:46 0:01:18 0:25:34
31 Stefano Varnerin ASD 360 MTB ELITE 0:05:21 0:04:57 0:05:12 0:04:58 0:03:51 0:01:15 0:25:34
33 Aleš Pelcar Energijateam.com MASTER 2 0:05:25 0:05:01 0:05:18 0:04:51 0:03:45 0:01:18 0:25:38
34 Janez Golmajer MTB klub Kranj MASTER 2 0:05:25 0:04:57 0:05:26 0:04:52 0:03:42 0:01:18 0:25:40
35 Tomislav Brodanac BBK Grožnjan ELITE 0:05:17 0:05:02 0:05:19 0:05:04 0:03:44 0:01:15 0:25:41
36 Marko Škarja ENERGIJATEAM.COM MASTER 2 0:05:25 0:04:54 0:05:14 0:04:48 0:04:07 0:01:15 0:25:43
37 Nino Ružička BBK Zlatni Medvjed-Ronin Sport MASTER 2 0:05:30 0:05:05 0:05:20 0:04:57 0:03:41 0:01:18 0:25:51
38 Miha Spruk CALCIT BIKE TEAM MASTER 1 0:05:31 0:05:04 0:05:22 0:04:55 0:03:45 0:01:18 0:25:55
39 Jan Sluga MASTER 1 0:05:38 0:05:02 0:05:22 0:04:56 0:03:42 0:01:17 0:25:57
40 Marko Šimenc nelicenciran MASTER 2 0:05:29 0:04:53 0:05:36 0:04:45 0:03:59 0:01:18 0:26:00
41 Zarja Černilogar KK Črn Trn WOMAN 0:05:18 0:05:08 0:05:19 0:04:56 0:04:03 0:01:18 0:26:02
42 Gregor Ferk ENERGIJATEAM.COM ELITE 0:05:34 0:05:17 0:04:48 0:04:25 0:04:42 0:01:18 0:26:04
43 Mario Pustijanac KBBXS Adrenalina MASTER 1 0:05:29 0:05:09 0:05:22 0:05:02 0:03:49 0:01:18 0:26:09
44 Ivo Jarić ELITE 0:05:43 0:04:54 0:05:24 0:04:59 0:03:54 0:01:18 0:26:12
45 Jakob Koruza KAMPLC RACING TEAM ELITE 0:05:18 0:04:56 0:05:18 0:05:04 0:04:22 0:01:18 0:26:16
45 Andrej Stroj BK Opušteno MASTER 1 0:05:27 0:05:03 0:05:29 0:04:56 0:04:03 0:01:18 0:26:16
47 Filip Vunjak ELITE 0:05:38 0:04:57 0:05:23 0:04:56 0:04:05 0:01:18 0:26:17
48 Anže Mihalič ENERGIJATEAM.COM JUNIOR 0:05:27 0:05:04 0:05:21 0:05:19 0:03:52 0:01:18 0:26:21
49 Jakob Premrn KAMPLC RACING TEAM JUNIOR 0:05:28 0:05:13 0:05:20 0:05:08 0:04:06 0:01:18 0:26:33
50 Rene Wirnsberger URC Bikestore.cc MASTER 1 0:05:33 0:05:00 0:05:47 0:05:04 0:04:00 0:01:18 0:26:42
50 Martin Brus KAMPLC RACING TEAM MASTER 2 0:05:29 0:05:19 0:05:31 0:05:06 0:03:59 0:01:18 0:26:42
52 Marko Munih PEDAL RACING TEAM MASTER 1 0:05:42 0:05:05 0:05:35 0:05:05 0:04:00 0:01:18 0:26:45
53 Valerian Stener MASTER 1 0:05:32 0:05:04 0:05:31 0:05:17 0:04:11 0:01:18 0:26:53
53 Sandi Smolić nelicenciran JUNIOR 0:05:23 0:04:51 0:05:42 0:05:18 0:04:22 0:01:17 0:26:53
55 David Vogrin KD SLOGA 1902 IDRIJA ELITE 0:05:35 0:05:07 0:05:23 0:05:26 0:04:06 0:01:18 0:26:55
56 Domen Nagode KAMPLC RACING TEAM ELITE 0:05:48 0:05:30 0:05:28 0:05:05 0:03:49 0:01:18 0:26:58
57 Matteo Bertos 3 STARS ELITE 0:05:37 0:05:25 0:05:37 0:05:14 0:04:01 0:01:18 0:27:12
57 Boštjan Marcina PEDAL RACING TEAM MASTER 1 0:05:37 0:05:02 0:05:34 0:05:06 0:04:35 0:01:18 0:27:12
59 Nina Rupnik ORBEA GEAX WOMAN 0:05:42 0:05:21 0:05:33 0:05:17 0:04:03 0:01:18 0:27:14
60 Tine Zupan KRK Sova Scott MASTER 2 0:05:42 0:05:27 0:05:41 0:05:22 0:03:57 0:01:18 0:27:27
61 Luca Dreos MASTER 1 0:05:43 0:05:17 0:05:34 0:05:08 0:04:35 0:01:18 0:27:35
62 Saša Bevk PEDAL RACING TEAM WOMAN 0:05:43 0:05:28 0:05:37 0:05:34 0:04:02 0:01:18 0:27:42
63 Goran Zidarić nelicenciran MASTER 2 0:05:48 0:05:26 0:05:46 0:05:20 0:04:08 0:01:18 0:27:46
64 Simone Orlando 3 STARS JUNIOR 0:05:49 0:05:21 0:05:48 0:05:22 0:04:10 0:01:18 0:27:48
64 Domen Perc ELITE 0:05:44 0:05:21 0:05:56 0:05:22 0:04:07 0:01:18 0:27:48
66 Jan Ruszkowski BK Sokol 1887 JUNIOR 0:05:48 0:05:26 0:05:49 0:05:26 0:04:08 0:01:18 0:27:55
67 Domen Vogrin CALCIT BIKE TEAM ELITE 0:05:31 0:06:26 0:05:34 0:05:12 0:04:04 0:01:18 0:28:05
68 Alessio Ocera UC Caprivesi MASTER 1 0:05:55 0:05:36 0:05:41 0:05:32 0:04:06 0:01:18 0:28:08
69 Giulia Albanese UC Caprivesi WOMAN 0:06:01 0:05:38 0:05:44 0:05:27 0:04:03 0:01:18 0:28:11
70 Andrej Mady BK Opatija 2010 MASTER 1 0:05:50 0:05:33 0:05:47 0:05:37 0:04:07 0:01:18 0:28:12
71 Nejc Radoševič ELITE 0:05:59 0:05:34 0:05:43 0:05:35 0:04:15 0:01:18 0:28:24
72 Pietro Sabadin BK Veli Vrh MASTER 1 0:06:07 0:05:33 0:05:51 0:05:29 0:04:12 0:01:18 0:28:30
73 Martin Rupnik PEDAL RACING TEAM MASTER 1 0:06:13 0:05:19 0:06:01 0:05:32 0:04:12 0:01:18 0:28:35
74 Daniel Cerovac BK Buzet JUNIOR 0:05:47 0:05:14 0:06:20 0:05:56 0:04:06 0:01:18 0:28:41
75 Andrej Dekleva ŠD SUPERSNURF GIANT MASTER 2 0:06:04 0:05:35 0:05:51 0:05:33 0:04:22 0:01:18 0:28:43
76 Luca Micheluzzi ELITE 0:06:14 0:05:40 0:06:19 0:06:07 0:04:21 0:01:18 0:29:59
76 Albert Sorgo ELITE 0:05:59 0:06:15 0:05:59 0:05:59 0:04:29 0:01:18 0:29:59
78 Slaven Bobar MASTER 1 0:08:20 0:05:33 0:05:44 0:05:23 0:04:06 0:01:18 0:30:24
79 Matej Primožić MASTER 1 0:04:54 0:05:50 0:08:20 0:05:55 0:04:20 0:01:18 0:30:37
80 Goran Krišto MASTER 1 0:06:16 0:05:56 0:06:19 0:06:41 0:04:27 0:01:18 0:30:57
81 Marija Mrvoš nelicenciran WOMAN 0:07:30 0:07:04 0:06:57 0:06:51 0:05:05 0:01:18 0:34:45
82 Maja Briški nelicenciran WOMAN 0:07:11 0:07:06 0:07:05 0:07:03 0:05:24 0:01:18 0:35:07
83 Ljudevit Peričič nelicenciran JUNIOR 0:07:27 0:07:28 0:07:12 0:07:20 0:05:21 0:01:18 0:36:06
DSQ Jona Furlan KAMPLC RACING TEAM JUNIOR 0:05:04 0:04:50 0:05:00 0:04:37 0:03:39 0:01:09 0:24:19
DSQ Matjaž Istenič PEDAL RACING TEAM JUNIOR 0:05:06 0:04:46 0:05:07 0:04:52 0:03:40 0:01:17 0:24:48
DSQ Gašper Hren KK Ribn’čan ELITE 0:05:25 0:04:56 0:05:26 0:04:56 0:03:49 0:01:18 0:25:50
DSQ Grega Nagode KGK Volja MASTER 1 0:06:06 0:05:06 0:05:20 0:05:07 0:04:08 0:01:14 0:27:01

 

DSQ – Tekmovalci so bili diskvalificirani zaradi vožnje na transferju brez čelade.

DSQ – Riders were disqualified due to riding on transfer without helmet.